Türkiye'nin Sorunları

Aşağa gitmek

Türkiye'nin Sorunları

Mesaj  Admin Bir C.tesi Nis. 03, 2010 6:55 pm

Ülkemiz son zamanlarda içte ve dışta birçok sorunla başbaşa bırakılmaya, adeta sorunlarla yaşamaya mahkum edilmeye çalışılmaktadır. En son olarak, "Sözde Ermeni Soykırımı" iddiaları Fransa Parlementosu'nca kabul edilerek yasalaştırılmıştır. Hiçbir gerçeğe dayanmayan; aralarında Fransız tarihçilerinin de bulunduğu çok sayıda değerli araştırmacının soykırım iddialarını kabul etmemelerine karşın, böyle bir yasanın kabulü Türk Ulusu'nu derinden incitmiştir. Ancak, Ülkemizi karalama çabalarının bir halkası olarak sonuçlanan bu önyargılı girişimin son olmadığı, hatta sadece bir başlangıç olduğu da hepimizin malumudur.

Sorunlar, sadece sözde ermeni soykırımı sorunu olmayıp diğer yandan PKK terör örgütü, Yunanistan ile Ege ve Kıbrıs sorunlarımız da bulunmaktadır. Komşu ülke Yunanistan'ın Türkiye aleyhine hemen her girişime destek verdiği Türk kamuoyunca önceden beri bilinmektedir. Sevr ile yapamadıklarını çeşitli düzeyler ve etkinliklerle işbirliği yaparak 2000'li yıllara taşıyan çevreler hemen her alanda Ülkemizi ve biz Türk Ulusu'nu karalama kampanyalarına büyük bir hızla devam etmektedirler.

Karalama kampanyalarının birçoğunun etkin ve hızlı bilgi yayma ortamı olan Internet'e taşındığı; ülkemizin tarihi, kültürü, sosyal, siyasal ve ekonomik yapısı, politikaları vb. konularda Türkiye Cumhuriyeti ve Türkler aleyhine faaliyet gösteren çok sayıda Web sitesi bulunduğu tespit edilmiştir. Son zamanlarda Ermeni ve Yunan üniversitelerinin gerek ana sayfalarında ve gerekse bazı özel sitelerinde aleyhte kampanyalar sürdürdüklerine de tanık olmaktayız. Örnek olarak Ermeni Amerikan Üniversitesi'nin ana sayfasına bakılabilir.

Bu gelişmeler karşısında, Çukurova Üniversitesi olarak, ulusal menfaatlerimiz açısından önem taşıyan bu konularda doğru, gerçekçi ve açıklayıcı bilgilerin yer aldığı; iç ve dış kamuoyunun aydınlatılmasına yönelik bilgi hizmetleri veren bir site oluşturmaya karar vermiş bulunuyoruz.

Bu nedenle, gerek Üniversitemiz ve gerekse Üniversitemiz dışından gelecek her türlü çalışmaya ve hizmete açık olduğumuzu belirterek sizleri kamuoyunu aydınlatıcı bilgi, belge ve makaleleri göndermeye davet ediyoruz.

Yukarıda değinilen sorunlarla ilgili olarak hazırlanmış veya bilgi veren bazı Web sitelerinin adresleri hızlı erişim ve görüş paylaşımı sağlamak açısından bilgilerinize sunulmuştur. Bu sitelerde, sorunlarla ilgili bilgi verildiği gibi çeşitli kampanyalar da düzenlenmektedir. Aşağıda, ErmeniSorunu.Gen.Tr sitesinden alınmış olan ve sorunun başlangıcına işaret eden bir yazıyı bulacaksınız.

"Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküntü dönemine girmesini takiben Rusya, İngiltere, Fransa ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun teşvikiyle, imparatorluğu oluşturan milletler birbiri ardına bağımsızlık mücadelesine girişmişler ve bunda başarı sağlamışlardır. Bu gelişmeler Ermeniler için de örnek teşkil etmiş, onlar da Osmanlıları parçalamak isteyenlerin maddi ve manevi desteğiyle yer yer ayaklanmalar başlatmışlardır.

Böylece, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bir "Ermeni sorunu"ndan söz edilir olmuştur. Bu dönemde dünya güç dengesinde giderek daha önemli bir devlet olarak ortaya çıkan Çarlık Rusyası Osmanlı Devleti topraklarını bir doğal yayılma alanı olarak kabul etmekte ve Osmanlıların sırtından güneyde sıcak denizlere açılma hedefini gütmektedir. Bu hedefe ulaşmak için kullandığı başlıca araçları savaşların yanı sıra, Osmanlı yönetimi altındaki Hristiyan toplumların hamisi rolünü oynamaktır. Diğer taraftan dönemin diğer iki başlıca gücü olan İngiltere ve Fransa da Osmanlı Ermenilerini Protestanlık ve Katolikliğe kazandırmak amacındadır ve bu amaçlar bağlamında, İstanbul'da 1830'da Ermeni Katolik, 1847'de Ermeni Protestan kiliselerini kurdurmuşlardır. Rusya, İngiltere ve Fransa'nın Osmanlı Ermenilerine ve diğer Hristiyan toplumlara gösterdikleri bu ilginin gerisinde esas itibariyle azınlıkları himaye görüntüsü altında Osmanlı Devleti'nin içişlerine müdahale edebilmek ve imparatorluğu parçalamak amacı yatmaktadır

Ermenilere bu güçlerce Doğu Anadolu'da bir Ermenistan devletinin kurulması vaad edilmiştir. Halbuki söz konusu dönemde bu bölgedeki Ermeni nüfusu bölge genel nüfusu içinde ancak %15 oranında bir yer işgal etmektedir. Örneğin, en kalabalık oldukları Bitlis'de bile nüfusun 1/3 ünü dahi teşkil edememektedirler.

Ermeni sorunu" için bir başlangıç noktası bulmak gerekirse, bu 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nı izleyen Ayastefanos Anlaşması ve Berlin Konferansı'dır."
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 74
Kayıt tarihi : 03/04/10
Yaş : 22
Nerden : Balıkesir

Kullanıcı profilini gör http://forumturkiye.boum.tv

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Türkiye'nin Sorunları

Mesaj  Gimp Bir Ptsi Nis. 05, 2010 10:01 pm

Çok faydalı konu, ellerine sağlık Smile
avatar
Gimp

Mesaj Sayısı : 3
Kayıt tarihi : 05/04/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz